Herzlich willkommen auf der Internetseite
des Jagdverein 'Jenot' in Paslek

Es ist ein Hobby, eine Leidenschaft, eine Wissenschaft, ein Handwerk. Die Jagd ist für ihre Liebhaber ihr ganzes Leben, eine Form der Selbstverwirklichung. Es wird mit vielen großen Emotionen verbunden und ganz oft als Vorwand benutzt um der Natur ein Stück näher zu kommen. Die Gegner der Jagd kritisieren den zynischen Umgang mit Lebewesen die als Schießscheiben für harte mit Flinten bewaffnete Typen dienen. Allerdings ist Jagd für eine steigende aber kleine Gruppe von Menschen eine professionelle Methode zu einer optimalen Allokation natürlicher Ressourcen. Zu dieser Gruppe gehört natürlich auch unser Verein.

Welcome to 'Jenot' hunting association
in Pasłęk

Hunting has many faces. It is a hobby, passion, skill and knowledge. For its supporters, hunting is a way of life. It evokes emotions and allows to get closer to nature. For its opponents, it is a cynical way of treating living creatures as shooting targets. However, for growing, yet still a small group, hunting is a professional management of the natural resources to maintain sustainable environment. And members of our our association belong to this very group.

Akcesoria

Oprócz broni i optyki myśliwskiej na wyposażenie myśliwego składa się na ogół wiele rzeczy, niektóre spośród nich są w łowieckiej praktyce niezbędne, inne przydatne, z całą pewnością jednak znajdzie się też wiele takich, które choć nie mają istotniejszego zastosowania, to cieszą oko i serce właściciela. Nie da się ukryć faktu, że od zarania dziejów łowiectwo i zbieractwo były ze sobą ściśle związane.

 

Na podstawowy rynsztunek myśliwego, oprócz broni i kilku akcesoriów omówionych poniżej, w zależności od rodzaju polowania składa się:

 

  • odpowiednia odzież, zapewniająca komfort, swobodę ruchów i, co nie bez znaczenia wpisująca się w łowieckie, a nie militarne czy robocze kanony,
  • lornetka,
  • futerał na broń, który uchroni ją od uszkodzeń, wilgoci lub przestawienia lunety w trakcie przenoszenia,
  • torba myśliwska,
  • ładownica lub pas na naboje,
  • troki, do zawieszenia ptactwa, niezbędne w czasie polowań na pióro,
  • stołek do polowań zbiorowych,
  • przybory do czyszczenia broni.

 

Nóż

Trudno sobie wyobrazić polowanie bez noża, z oczywistych powodów. Niektórzy myśliwi zabierają ze sobą często nawet dwa: jeden, zawsze ostry, do patroszenia oraz drugi, podręczny, do przygotowania posiłku, ucięcia gałązki na stanowisku, itd. W znacznej mierze dobór noża będzie zależał od indywidualnych preferencji, jednak istnieje kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę. Pierwszą sprawą jest wybór: nóż składany czy stałej głowni? Pierwszy, po złożeniu, zajmuje mniej miejsca można go nosić w kieszeni, jednak dużo trudniej utrzymać go w czystości. Ponadto, co zdarza się często w nożach ze słabą blokadą może się on złożyć w trakcie pracy, raniąc palce, z tego powodu należy absolutnie wykluczyć noże bez blokady. Noże o stałej głowni są sztywniejsze, bardziej wytrzymałe i łatwiej się je czyści. Co do samej klingi, jej długość powinna mieścić się w przedziale 8-11 cm i nie powinna być cieńsza niż 2,5 mm.

 

Niezwykle istotna jest stal, z jakiej nóż został wykonany, to od jej rodzaju i obróbki zależeć będzie komfort pracy. W przypadku noża myśliwskiego, ważne jest, żeby był ostry nie tylko przed patroszeniem czy skórowaniem, ale także po nim, tylko wtedy praca przebiegnie sprawnie, a cięcia będą lekkie i precyzyjne.

 

Latarka

Niezbędna przy poszukiwaniach wieczornych i nocnych postrzałków. Przydaje się przy odnajdowaniu drogi na stanowisko, a także jako pomoc przy komunikacji między myśliwymi, pozwala poinformować o swojej obecności, zamiarze zejścia z ambony, itp. W przypadku latarki myśliwskiej warto wybierać modele o raczej szerszej niż bardzo skupionej wiązce światła. Bardzo przydatne przy patroszeniu są latarki typu ?czołówka?, które można na opasce nałożyć na głowę, dzięki temu ręce pozostają wolne, co pozwala na sprawne przeprowadzenie czynności.

 

Wabiki

Zdaniem wielu myśliwych umiejętność wabienia zwierzyny jest najwyższym stopniem łowieckiego wtajemniczenia, wymaga ona bowiem nie tylko opanowania instrumentu, ale znajomości języka zwierząt, komunikowania się z nimi, poznania ich zwyczajów, oraz, rzecz jasna, znajomości łowiska i umiejętności poruszania się po nim. Najczęściej używa się wabików w czasie rykowiska, rui oraz do polowań na lisy. Niektóre wabiki imitują konkretny głos, np. mikot kozy lub kniazienie zająca, ale są też wabiki uniwersalne.

 

Przykładem może być tzw. mundblatter - drewniany, kościany lub plastikowy wabik w kształcie wrzeciona z długimi membranami, który pozwala na uzyskanie naturalnych dźwię­ków, imitujących całą gamę głosów wydawanych przez sarny (pisk i przestrach koźlęcia, mikot, gon, zazdrość), kniazienie zająca, a nawet kwakanie kaczek.

 

Podpórki

Przydają się przy strzałach oddawanych z ziemi, zwłaszcza, gdy strzał oddawany jest na odległość powyżej 50 m. Najczęściej spotykane są podpórki pojedyncze - pastorały, dwunożne - tzw. kraczki i trójnogi. Największą stabilizację dają trójnogi, ale ich rozstawienie zajmuje najwięcej czasu, są też najmniej wygodne w czasie podchodu. Pastorał daje wystarczającą stabilizacje przy strzałach na małe i średnie dystanse, a dodatkowo stanowi oparcie przy poruszaniu się w trudnym terenie, np. w górach.

 


Zródło: "Łowiectwo" Henryk Okarma, Andrzej Tomek,

Specjalistyczny rozdział : mgr Łukasz Dzierżanowski

Broń myśliwska i akcesoria, 418-429
Wydawnictwo Edukacyjno-Naukowe H2O
Kraków 2008, Wydanie I