Herzlich willkommen auf der Internetseite
des Jagdverein 'Jenot' in Paslek

Es ist ein Hobby, eine Leidenschaft, eine Wissenschaft, ein Handwerk. Die Jagd ist für ihre Liebhaber ihr ganzes Leben, eine Form der Selbstverwirklichung. Es wird mit vielen großen Emotionen verbunden und ganz oft als Vorwand benutzt um der Natur ein Stück näher zu kommen. Die Gegner der Jagd kritisieren den zynischen Umgang mit Lebewesen die als Schießscheiben für harte mit Flinten bewaffnete Typen dienen. Allerdings ist Jagd für eine steigende aber kleine Gruppe von Menschen eine professionelle Methode zu einer optimalen Allokation natürlicher Ressourcen. Zu dieser Gruppe gehört natürlich auch unser Verein.

Welcome to 'Jenot' hunting association
in Pasłęk

Hunting has many faces. It is a hobby, passion, skill and knowledge. For its supporters, hunting is a way of life. It evokes emotions and allows to get closer to nature. For its opponents, it is a cynical way of treating living creatures as shooting targets. However, for growing, yet still a small group, hunting is a professional management of the natural resources to maintain sustainable environment. And members of our our association belong to this very group.

Lis

Występowanie

Zasięgiem występowania obejmuje Europę, obszary Azji o umiarko­wanym i podzwrotnikowym klimacie, Afrykę na północ od Sahary oraz Amerykę Północ­ną. W połowie XIX wieku został sprowadzony do Australii, gdzie stal się poważnym pro­blemem. W Alpach żyje do granicy 3000 metrów, a w cieplejszych warunkach klima­tycznych w innych obszarach występowania nawet do 5000 metrów. Lis zamieszkuje cały obszar Polski. Preferuje duże obszary leśne w bliskim sąsiedztwie łąk i pól, jednak zasiedla także tereny bezleśne. Jeśli to możliwe, zamiesz­kuje lasy, a poluje na otwartym terenie. W ostatnich latach wskutek presji popula­cyjnej lis stał się gatunkiem podążającym śla­dem człowieka przekracza niekiedy nawet granice miasta.

 

Wygląd

Wyglądem zewnętrznym przypo­mina psa. Jego dato jest krępe i robi wraże­nie długiego, głównie ze względu na bardzo długą oraz imponująco puszystą kitę. Jego ślepia są wąskie i ustawione skośnie, uszy sterczące. Najpospolitszym wariantem umasz­czenia jest lis ogniówka, którego grzbiet jest rudy, a spód ciała i kwiat białe. Lis siwuszka ma natomiast popielate podgardle, pierś i brzuch. Węglarz ma ciemne brunatnorude umaszczenie z ciemnoszarym, a nawet pra­wie czarnym brzuchem, brodą, podgardlem i kwiatem. Krzyżak ma dwie smugi ciemnych włosów, jedną biegnącą wzdłuż grzbietu, a drugą przecinającą ją w poprzek ponad łopatkami. Futro młodych lisiąt (niedolisków) jest początkowo niebieskoszare, a następnie przechodzi w kolor szarobrązowy.

 

Na ogonie, nieco poniżej jego nasady, mie­ści się gruczoł zapachowy zwany fiołkiem. Jego rola nie jest jednoznacznie wyjaśniona, lecz z pewnością ma on związek z cieczką, i ponieważ w tym czasie wydziela charaktery­styczny dla lisa zapach.

 

Pożywienie

Lis jest zwierzęciem wszystkożernym, jednak najchętniej żywi się pokar­mem pochodzenia zwierzęcego. Duży udział w jego pożywieniu stanowią myszy, przede ; wszystkim podczas mysich lat myszy stano­wią główne pożywienie najczęściej młodych lisów. Zjada też ssaki i ptaki, jeśli potrafi je upolować (m.in. koźlę sarny), jaja gniazdu­jących na ziemi gatunków ptaków, padlinę, owady i żaby. Lis jest najważniejszym natu­ralnym wrogiem drobnej zwierzyny. W skład jego pożywienia wchodzą także rośliny, np. owoce lub jagody. W odchodach lisa widoczne są często nieprzetrawione resztki pożywienia: włosy, fragmenty kości małych gryzoni lub ptaków, pozostałości chitynowych pancerzy owadów, a także resztki owoców i jagód.

 

Tryb życia

Lis żyje samotnie z wyjątkiem okresu godowego i wychowu młodych. Jest zwierzęciem aktywnym głównie po zmroku i w nocy, jednak zimą można go spotkać cza­sami w ciągu dnia aż do późnego przedpo­łudnia, kiedy poszukuje zdobyczy. Lis, uda­jąc się do swojego rewiru łowieckiego i wracając z niego, używa najczęściej tych samych ścieżek. Odchody wydala często na niewielkich wzniesieniach, jak kamienie, pnie drzew, kopce krecie, lub na drogach. Jego miejsce odpoczynku za dnia zależy w dużym stopniu od warunków pogodowych. Przy ład­nej pogodzie kładzie się gdziekolwiek i wygrzewa w słońcu, najczęściej jednak zaszywa się w odnowionych drzewostanach lub młodnikach leśnych, w zaroślach lub zagajnikach, bądź też leży w suchych trawach lub trzcinach. Jesienią chętnie odpoczywa na polach dających schronienie, np. polach buraków. Podczas deszczu, opadów śniegu lub przy silnym wietrze chętnie pozostaje w norze, ale też nie zawsze. Z mokrym futrem nigdy nie wchodzi do nory, tylko suszy się na zewnątrz nory. Natomiast podczas cieczki i wychowywania młodych bardzo często pozostaje w norze.

 

Nora

Lis zakłada swoje nory w młodnikach, drągowinach lub gęstym podszyciu leśnym i w miarę możliwości na lekko pagórkowatym terenie. Lisie nory można spotkać także w gęstych zagajnikach lub pod szerokimi żywopłotami. Często też zasiedla rozległe nory borsuka, gdzie zamieszkuje wraz z nim. Należy rozróżniać nory stałe od nor czaso­wych. Nory stałe po kilku latach użytkowa­nia są rozległe i głębokie, natomiast nory cza­sowe są małe i płytkie, i najczęściej używane jako droga ucieczki. Lis w przeciwieństwie do borsuka nigdy nie wyścieła swoich komór gniazdowych. Podobnie jak borsuk utrzymu­je w bliskim otoczeniu nory ?rozejm", tzn. jego potencjalna zdobycz pozostaje tam nienaru­szona.

 

Cieczka i rozmnażanie

Punkt szczytowy okresu godowego przypada na styczeń. Nie­które samce wiodą monogamiczny, niektóre poligamiczny tryb życia. W pierwszym wypadku samiec broni liszki przed rywala­mi, a później uczestnicy w wychowywaniu młodych. W drugim wypadku liszka może kopulować z kilkoma samcami, a nawet, podobnie jak suka psa, może mieć szczenia­ki z kilku ojców w jednym miocie. Liszka jest gotowa do kopulacji przez kil­ka dni. Kopulacja odbywa się najczęściej pod gołym niebem, rzadko w norze. Akt kopula­cyjny trwa, podobnie jak u wszystkich psowatych, do 20 minut, a niekiedy nawet dłużej.

 

Szczenięta rodzą się ślepe, ale owłosione. Po 2-3 tygodniach karmienia matka wydala wstępnie przetrawiony pokarm, do czasu gdy szczenięta potrafią spożywać większe kawał­ki zdobyczy. W wieku trzech miesięcy młode liski po raz pierwszy wychodzą z nory, lecz przebywają w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do niej. Przy poważnych zaburzeniach liszka przenosi młode do innej nory lub budu­je czasową norę. Lisy, które szybko uzyskały dojrzałość płciową, mogą brać udział już w pierwszym okresie godowym przypadają­cym po ich urodzeniu.

 

BIOLOGIA

Gatunek: Lis (Vulpes vulpes)

Długość ciała, ciężar: 65-90 cm, 5-10 kg;  60-75 cm, 4-8 kg.

 

Futro

Z reguły rude z domieszką białego przy wargach, na spodniej części szyi, klatce piersiowej, brzuchu i na końcu kity zwanym kwiatkiem; zewnętrzna strona przednich łap zwanych stawkami i zewnętrzne części uszu czarne. Oprócz najpospolitszych ogniówek spotykane są liczne warianty umaszczenia jak siwuszka, węglarz, krzyżak.

 

Rozmnażanie

Dojrzałość płciową osiąga w wieku 9-10 miesięcy; okres godowy (cieczka): styczeń- luty; ciąża trwa około 51-54 dni; liczba młodych: najczęściej (1)3-6 (<10).

 

W REWIRZE

Odchody: Odchody walcowate długości 8-10 cm i grubości około 2 cm, z długim, skręconym czubkiem; kolor uzależniony od spożytego pokarmu.

 

Trop

Podłużny, owalny odcisk głównej i czterech pozostałych poduszek palczastych wraz z pazurami, długości około 5 cm i szerokości 4,5 cm; zakończenia zewnętrznych podeszew palców na wysokości tylnych zakończeń środkowych podeszew lub za nimi (u psa wychodzące ponad tylne zakończenia środkowych podeszew); chodzenie: ?sznurowanie"; tylne tropy wpasowują się w przednie z powodu minimalnego krzyżowania tropów w jednej linii; wolny bieg (ucieczka): dwa tropy każdorazowo lekko rozstawione obok siebie; szybka ucieczka: tropy tylnych stóp odciśnięte przed przednimi.

 

Rodzaje polowań

Zastawianie pułapek, zasiadka przy padlinie, polowanie na wabia (polowanie na skórkę), polowanie z nagonką, szukanie z legawcem, polowanie przy norze.

Trofea: Suknia letnia, kły, cały preparat.

 


Źródło: Zwierzęta łowne, Ekkehard Ophoven, Wydawnictwo Muza SA, Wydanie I, Warszawa 2006


Zwierzyna drapieżna

Tchórz pospolity

Opublikowano: 15-02-2012
Tchórz pospolity Występowanie Tchórz pospolity (nazywany także tchórzem europejskim lub leśnym) z rodziny łasicowatych, do których należy tak­że udomowiona fretka, występuje na rozle­głych terenach środkowej Europy, ponadto w południowej Szwecji, lokalnie w Anglii i w Szkocji oraz na terenie całych Włoch. Bra­kuje go natomiast w Irlandii oraz na kilku wyspach Morza Śródziemnego. Tchórz pospo­lity żyje zarówno w lesie, jak i na otwartej przestrzeni, także w pobliżu ludzkich osiedli. Chętnie przebywa w okolicy wody.   Wygląd Samce są znacznie silniejsze od samic. Pierwotna forma hodowlana fretki ma biało obramowane, półokrągłe uszy. Ogon tchórza pospolitego jest krótszy i mniej puszysty od ogona kuny. Na p...

Czytaj więcej

Lis

Opublikowano: 15-02-2012
Lis Występowanie Zasięgiem występowania obejmuje Europę, obszary Azji o umiarko­wanym i podzwrotnikowym klimacie, Afrykę na północ od Sahary oraz Amerykę Północ­ną. W połowie XIX wieku został sprowadzony do Australii, gdzie stal się poważnym pro­blemem. W Alpach żyje do granicy 3000 metrów, a w cieplejszych warunkach klima­tycznych w innych obszarach występowania nawet do 5000 metrów. Lis zamieszkuje cały obszar Polski. Preferuje duże obszary leśne w bliskim sąsiedztwie łąk i pól, jednak zasiedla także tereny bezleśne. Jeśli to możliwe, zamiesz­kuje lasy, a poluje na otwartym terenie. W ostatnich latach wskutek presji popula­cyjnej lis stał się gatunkiem podążającym śla­dem człowieka przekracza...

Czytaj więcej

Kuna leśna (tumak)

Opublikowano: 15-02-2012
Kuna leśna (tumak) Występowanie Zasiedla całą niemal Euro­pę oraz części Azji, lecz gęstość populacji jest zróżnicowana. Na niektórych obszarach występuje niezwykle rzadko. Kuna leśna jest dużo bardziej płochliwa od kuny domowej, dlatego też szuka schro­nienia w dużych ostojach leśnych. Jednak według najnowszych badań zamieszkuje obecnie także mniejsze lasy i zagajniki, zbli­żając się coraz bardziej do obszarów zamiesz­kanych przez człowieka.   Wygląd Kuna leśna ma ciało i kończyny nie­co dłuższe od kuny domowej, waży jednak nieznacznie mniej. Jej futro ma długi włos, jest gęste, miękkie i błyszczące. Futro jest szczególnie cenionym trofeum myśliwskim. Nos ma czarny w przeciwieństwie do kuny domowej, które...

Czytaj więcej

Kuna domowa (kamionka)

Opublikowano: 15-02-2012
Kuna domowa (kamionka) Występowanie Kuna domowa, blisko spo­krewniona z  kuną leśną, jest zwierzęciem żyją­cym w bezpośrednim otoczeniu człowieka, ponadto jest gatunkiem bardziej rozpo­wszechnionym. Zamieszkuje niemal całą Europę, zachodnią i środkową Azję, jednak nie występuje na Wyspach Brytyjskich oraz licznych wyspach Morza Śródziemnego. Ponadto niewielkie populacje zamieszkują Skandynawię. Kuna domowa żyje w lasach i na polach, lecz chętnie szuka bliskości siedlisk ludzkich i zamieszkuje także wioski i miasta.   Wygląd Futro kuny domowej jest nieco krót­sze, a jego włos nie jest tak gęsty i miękki jak u kuny leśnej. Mimo wszystko jest po­szukiwane. Plama na podgardlu jest z re­guły większa i wyraźnie biał...

Czytaj więcej

Jenot

Opublikowano: 15-02-2012
Jenot Występowanie Pierwotną ojczyzną jenota jest wschodnia Syberia, północno-wschodnie Chiny i Japonia. Został sprowadzony do  zachodniej Rosji ze względu na futro, skąd rozprzestrzenił się na wschodnią, północną i środkową Europę. Jenot zamieszkuje chętnie tereny leśne z gęstym poszyciem w pobliżu zbiorników wodnych.   Wygląd Na pierwszy rzut oka można łatwo pomylić jenota z szopem praczem, głównie z powodu charakterystycznej maski na pysku. Jenot należy jednak do rodziny psowatych (Canidae). Jego tylne partie ciała są mniej roz­budowane niż u szopa pracza, sierść jest dłuż­sza, a ogon pozbawiony pręg. Ponadto jenot nie potrafi wspinać się na drzewa.   Pożywienie i sposób życia Jest zwier...

Czytaj więcej